Stanovy
ČLÁNEK 1
ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ
- Název spolku: "Spolek Rybníkářství Jezera Šumice"(dále jen "spolek"). Spolek je právnickou osobou založenou v souladu se zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Sídlo spolku je v Šumicích č. p. 445, PSČ 687 31.
- Spolek je dobrovolným, nevládním, neziskovým svazkem občanů a je zakládán z vlastní vůle a iniciativy zakládajících členů.
- Jménem spolku jedná samostatně předseda či místopředseda výboru.
- Zakladatelé spolku jsou:Josef Chmelina (Šumice 407), Vlastimil Surovec (Šumice 381), Lubomír Kramný (Šumice 445), Jana Žampachová (Šumice 10), Vilém Pípal (Tovární 647, Bojkovice), David Čech (Šumice 8), Vojtěch Jahoda (Šumice 445)
ČLÁNEK 2
Účel spolku
- Základním účelem spolku je spolčovat občany k výkonu rybářského práva a rybníkářství ve smyslu právních předpisů, chovat, chránit a lovit ryby na pronajatých rybnících.
- Spolek se podílí se na ochraně přírody, čistoty vod a životního prostředí včetně ochrany všech druhů vodních živočichů.
- 3.Vrámci možností a právních předpisů spolek poskytuje příležitost k lovu ryb i občanům, dětem a mládeži neorganizovaných ve svazích a rybářských organizacích.
ČLÁNEK 3
Výkon rybářského práva
- Oprávnění k výkonu rybářského práva je v kompetenci krajského úřadu na základě doložení nájemních smluv uzavřených mezi spolkem a vlastníky vodních ploch.
ČLÁNEK 4
ČINNOST A ÚKOLY SPOLKU
V rámci svého poslání plní spolek tyto úkoly:
- a)v rybářském revíru plní řádně stanovené hospodářské plány a současně usiluje o zvelebení rybníkářství.
- b)v zájmu plnění hospodářských potřeb provozuje rybníky a rybochovná zařízení.
- c)pro zabezpečení ochrany životního prostředí, rybářství na rybnících a vodních plochách, zejména pak v rámci ochrany ryb a jiných vodních živočichú, pro ochranu před nepříznivými vlivy a škodlivými zásahy lidí navrhuje příslušnému státnímu orgánu k ustanovení do funkce rybářské a vodní stráže.
- d) v souladu s obecně závaznými právními předpisy provozuje jinou hospodářskou a obchodní činnost navazující na poslání a zaměření spolku a rybníkářství.
- e)svým členům a ostatním zájemcům splňující základní vědomosti rybářské legislativy a odborných znalostí umožňuje výkon rybolovu, rozvíjí zájem o rybářství a znalosti v tomto oboru.
- f)pořádá soutěže a závody v lovu ryb.
ČlÁNEK 5
ČLENSTVÍ VE SPOLKU
- členství ve spolku je dobrovolné.
- členové spolku jsou řádní, nezletilí a čestní.
- řádným členem se může stát fyzická i právnická osoba s trvalým či dlouhodobým pobytem na území České republiky. U fyzických osob se požaduje dosažení věku nejméně 18 let.
- za nezletilého člena může být přijata fyzická osoba s trvalým či dlouho dobým pobytem na území české republiky ve věku od 8do 18 let.
- za mimořádné zásluhy může být uděleno čestné členství,o čemž rozhodne výbor spolku.
- člen může být organizováni v jiné rybářské složce,v Českém nebo Moravském rybářském svazu či v jiných schválených rybářských organizacích,spolcích.
- zájemcům o členství,kteří za dobu svého předchozího působení v některém jiném spolku,svazu či organizaci byli kárně postiženi vyloučením nebo ukončením čekatelské doby pro nedodržení předpisů o rybářství a neplněním povinností, bude členství odepřeno, jestliže od kárného postižení neuplynul nejméně 1 rok.Výbor spolku však může rozhodnout i jinak.
Získání členství
- a)o přijetí za člena spolku rozhoduje výbor na základě písemné přihlášky
- b)přijetím přihlášky,zaplacením zápisného příp.dalších finančních úhrad spojených s členstvím,se uchazeč stává čekatelem. Čekatelská doba je jednoletá ve zvlášť zdůvoditelných případech může být jinak.
- c)v čekatelské době je zájemce o členství povinen získat odborné znalosti z oboru ekologie, biologie ryb a rybářské legislativy, plnit členskou schůzí schválený rozsah pracovních povinností a účastnit se členských schůzí bez hlasovacího práva.
- d)o přijetí za řádného člena rozhodne výbor spolku posouzením plnění čekatelských podmínek. Je-li členství čekatele odmítnuto,může se čekatel odvolat ke členské schůzi,která rozhodne s konečnou platností.
- e)mládež věkové kategorie 8 až 18 let nabývá členství pro nezletilé po ročním působení a vzdělávání pod dohledem pověřeného řádného člena, případně po prokázání znalostí získaných v jiných rybářských organizacích či spolcích.
Zánik členství
Členství ve spolku zaniká:
- a)úmrtím člena
- b)vystoupením člena
- c)vyloučením člena
ČLÁNEK 6
PRÁVA A POVINNOSTI ČLENÚ
- a)účastnit se členských schůzí při jednání o všech otázkách týkající se spolku.
- b)uplatňovat své připomínky a návrhy k projednávaným záležitostem ještě před jejich přijetím a schválením.
- c)volit a být voleni do orgánů spolku.
- d)požadovat od funkcionářů pravidelné zprávy o činnosti, plánovaném programu a jeho plnění.
- e)právo účastnit se společenských akcí pořádaných spolkem.
- f) právo na vydání povolenky k lovu za předpokladu splnění všech členských povinností.
2. Nezletilí a čestní členové mají táž práva jako členové řádní, vyjma práva hlasovacího a práva volit a být voleni do orgánu spolku.
3.Řádní členové a nezletilý mají především tyto povinnosti
- a) dodržovat všeobecně závazné předpisy o rybářství
- b) řídit se stanovami a plnit povinnosti uložené jejimi orgány
- c) vystříhat se všeho, co by narušovalo kázeň, zásady slušnosti a vzájemný respekt ve vztazích mezi členy spolku
- d) při lovu ryb mít u sebe stanovené doklady - rybářský lístek, povolenku k odlovu s přehledem o úlovcích, jakož i členskou legitimaci a předložit je k nahlédnutí kontrolnímu orgánu.
- e)při výkonu rybářského práva,či v přímé souvislosti s ním umožnit hospodáři,jeho zástupci a rybářské stráži kontrolu úlovků i osobních věcí.
- f)podílet se na přijetí společného programu přímou pracovní účastí, zůčastnit se členských schůzí,společných odborných akcí
- g)dbát o zvýšenou ochranu zeleně,chránit vodní a pobřežní rostliny
- h)platit členské příspěvky do konce února běžného roku
- i)odpovědně vykonávat funkce,do níž byly zvoleni
4.Čestní členové mají tytéž povinnosti jako členové řádní s výjimkou povinností uvedených v odst,3 písm. f),h),i)
5.K získání práva k vydání povolenky k odlovu musí být splněny tyto podmínky
- a)uhrazený členský příspěvek v termínu podle stanov
- b)platný rybářský lístek
- c)splněná pracovní povinnost z předchozího roku
- d)včasné odevzdání řádně vyplněného záznamu o docházce k vodě a úlovcích za uplynulé období
ČLÁNEK 7
PORUŠENÍ ČLENSKÝCH POVINNOSTÍ
- člen,který nesplní členské povinnosti a nebo jedná v rozporu se stanovami spolku,může výbor uložit některé z těchto opatření
- a)napomenutí
- b)nevydání nebo dočasné omezení výkonu rybářského práva až na 1 rok
- c)odvolání z funkce
- d)vyloučení ze spolku
- o uložených opatřeních rozhoduje výbor spolku v bodech a),b),v bodech c),d) rozhoduje členská schůze po předchozím návrhu výboru
- člen může být vyloučen
- a)za hrubé porušování členských povinností nebo předpisů,za opakované porušování vzájemných vztahů ve spolku
- b)pokud se dopustí jednání mařících kárné opatření
- c)pro poškozování dobrého jména spolku
- d)pro neplacení finančních závazků vůči spolku
- e) za neplnění povinností souvisejících s členstvím ve spolku, příp. za hrubé porušení stanov spolku
ČLÁNEK 8
NÁHRADY A FINANČNÍ VYROVNÁNÍ
Člen,který ze spolku vystoupil,nebo byl vyloučen,nevzniká žádný nárok na finanční vyrovnání,ani žádné jiné náhrady. Výdaje spojené s výkonem funkce ve spolku budou podle obecně platných předpisú,a pravidlech společnosti uhrazeny po souhlasu výboru spolku.
ČLÁNEK 9
ORGÁNY VE SPOLKU
1.orgány spolku jsou:
- a) členská schůze
- b) výbor
- c) kontrolní komise
Členská schůze
1.Členská schůze je nejvyšším orgánem spolku a svolává ji výbor zpravidla jednou za rok,nebo podle potřeby i častěji,řídí ji předseda nebo pověřený člen výboru.
Členská schůze je usnášeníschopná, pokud se zúčastní nadpoloviční většina členů. Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá výbor spoku náhradní členskou schůzi. Tato opakovaná členská schůze je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů.
2.mimořádnou členskou schůzi svolává výbor spolku nebo revizní komise.
3. Členská schůze přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou hlasů.
4.členská schůze rozhoduje o záležitostech spolku,posuzuje práci výboru a plnění přijatých rozhodnutí,je oprávněna odvolat z funkce člena výboru nebo kontrolní komise,navrhuje a schvaluje nové členy výboru a revizní komise.
Členská schůze rozhoduje také
- a) o záležitostech výkonu rybářského práva
- b) o hospodaření spolku,nakládání se získaným majetkem spolku a jeho ochraně
- c) o smlouvách vyplývajících ze zájmové rybářské činnosti
- d) o schválení navržené výše členských příspěvků
- f) o přijetí stanov spolku a změnách stanov
- g) o zániku spolku a majetkovém vypořádání
Výroční členská schůze se koná jednou za rok a projednává:
- a)výroční zprávu výboru, uzávěrku za příslušný rok a zprávu revizní komise
- b) projednává a schvaluje plán hospodářské činnosti na nové volební období, návrh společné činnosti a finanční rozpočet, usnáší se na návrzích o další činnosti v novém volebním období,volí sedmi členný výbor spolku a tří členou revizní komisy na funkční období 5let.
- c) přijetí rozhodnutí a navržených záležitostech se na členské i výroční schůzi rozhoduje hlasováním,k přijetí rozhodnuti i zvolení funkcionářů spolku je potřeba nadpoloviční většiny přítomných členů
Jednání a usnesení členské a výroční schůze se pořizuje zápis,který podepisují dva členové výboru
Výbor
- výbor spolku je statutárním orgánem spolku a tvoří ho 7 členů: předseda,místopředseda,rybářský hospodář,finanční hospodář (pokladník),jednatel a dva členové výboru.Je výkonným orgánem spolku a spravuje jeho záležitosti.
- Členy výboru spolku volí členská schůze, rybářský hospodář je jmenován státním orgánem
- schůze výboru svolává jeho předseda jednou za tři měsíce dle naléhavé potřeby i mimořádně .Výbor spolku je zodpovědný za veškerou činnost vyvíjenou spolkem, řídí činnost spolku mezi členskými schůzemi.
- výbor podává zprávy o své činnosti na členské výroční schůzi,navrhuje ocenění členů a funkcionářů,rozhoduje o odměnách,způsobu a výši plateb za fyzickou práci členů.
Revizní komise
- Revizní komise je tříčlenná, její členy volí členská schůze. Člen revizní komise nemůže být zároveň členem výboru spolku.
- Revizní komise dohlíží, jsou-li záležitosti spolku řádně vedeny a vykonává-li spolek činnosti v souladu se stanovami a právními předpisy. Zjistí-li revizní komise nedostatky, upozorní na ně výbor.
ČLÁNEK 10
ZMĚNY VE STANOVÁCH
Změny stanov spolku projednává a schvaluje členská schůze
Poté budou zaslány ke schválení a registraci rejstříkovému soudu.